Дизайн або сантехніка: з чого почати проектування санвузла
Навіщо потрібен дизайн-проект санвузла? Чи можна скласти план робіт самостійно? На якому етапі потрібно вибирати сантехніку? Про те, що необхідно передбачити в оновленій ванній кімнаті, читайте далі.
Якщо плануєте оновлення ванної та вже придивилися до гарної раковини, не поспішайте з покупкою. Санвузол ― особливе приміщення, комплектація якого вимагає точності, акуратності та продуманості. Важливо розуміти, що саме потрібно змінити/поліпшити/виправити/додати. Відштовхуючись від функціональних завдань, які має виконувати приміщення, можна отримати уявлення про нове оформлення. Саме тому спочатку необхідно скласти чіткий план, потім ― можна приступити до його реалізації, яка включає вибір сантехніки, оздоблювальних матеріалів, меблів, аксесуарів. Давайте розглянемо типові санвузли та з'ясуємо послідовність складання дизайн-проекту.
Зміст:
Рекомендовані стандарти проектування
При створенні нового санвузла важливо, щоб все було зроблено правильно. Перед тим, як почати складання плану, рекомендуємо ознайомитися з будівельними нормами та правилами. Які ж відповіді на запит «санвузол норми проектування» дають нормативи? Згідно з документами, характеристики ванної кімнати в квартирах, будинках і громадських закладах можна звести до таких пунктів:
- вихід із санвузла повинен здійснюватися тільки в коридор, передпокій (не в житлові приміщення і не в кухню);
- відчинення дверей ― назовні;
- висота стелі коридору перед входом до вбиральні ― від 2,1 м;
- мінімальні розміри туалету (ширина/довжина/висота) ― 0,8 м/1,2 м/2,4 м. У квартирах старої забудови туалет займає 1,5х0,8 м, в будинках з поліпшеним плануванням ― від 1х1,5 м. Окрема ванна має площу від 1,65х1,2 м;
- розміри туалету для людей з обмеженими можливостями: ширина ― від 1,6 м, довжина ― від 2 м. У суміщеній ванній повинні бути встановлені спеціальні поручні;
- габарити суміщеної ванної кімнати ― від 2х1,7 м.
Важливо! Наведені вище дані ― орієнтир. У сучасних будівлях передбачені ванні кімнати з більшою площею, що дозволяє облаштувати практичний простір для всієї родини.
Розміри санвузла: поширені варіанти
У маленьких ванних кімнатах площею 4-5 квадратних метрів встановлюють найнеобхідніше: унітаз (оптимальний варіант ― підвісний), рукомийник, поєднану з душовим куточком ванну, рушникосушку, полиці для зберігання банного приладдя. Обмежений простір вимагає компактного й ергономічного обладнання. У колекціях бренду Ravak передбачені функціональні рішення для невеликих приміщень. Концепції BeHappy II і Avocado доводять, що за рахунок асиметричної форми та нестандартного способу встановлення можна отримати зручну та стильну сантехніку. Моделі з компактними розмірами також представлені в колекціях Classic, Chrome, Rosa.
6 «квадратів» ― більш практичний варіант. Приміщення комплектують повноцінною зоною зберігання, умивальником із крилом або пристінною поличкою для засобів гігієни і душовою кабіною. Зону душу також розміщують у ніші, якщо реалізувати таке рішення дозволяє планування.
Кімнати площею 8 м² дають практично повну свободу в розподілі функціональних зон і розстановці обладнання. Простору достатньо не тільки для базової комплектації, але і для встановлення біде або гігієнічного душу.
У просторих ванних на 16 м² мають ефектний вигляд окремо стоячі ванни, широкі раковини або накладні умивальники. У такому приміщенні облаштовують практичну душову з безбар'єрним входом, оснащену гідромасажною панеллю або багаторежимною душовою системою.
Принципи створення дизайн-проекту
Процес створення нового інтер'єру починається з виміру приміщення, розмітки розташування комунікацій. На цьому етапі може з'ясуватися, що для реалізації ідей необхідно демонтувати або перенести труби/розетки. Всі необхідні дії вносяться в план робіт.
Другий етап ― зонування. Найчастіше планування маленького санвузла, як і просторої ванної, передбачає три зони:
- водних процедур (душ, раковину, ванну);
- особистої гігієни (унітаз, біде, гігієнічний душ);
- господарську (меблі для зберігання, пральну/сушильну машину).
Після сегментуванням простору йде план розміщення обладнання. Маючи чітке уявлення про функціональні завдання тієї чи іншої частини приміщення, а також точні розміри, ви легко визначите габарити відповідної ванни, душового куточка, раковини, тумб, полиць, унітазу. Дизайн-проект дозволяє пропрацювати не тільки функціональну складову інтер'єру, але і визначитися зі стилістичним напрямом і палітрою кольорів.
Витрачений час на створення моделі майбутнього санвузла з лишком компенсується в процесі ремонту. План позбавить численних переробок на етапі чорнових робіт і допоможе швидше вибрати оздоблювальні матеріали, освітлення, сантехніку, меблі.
Порада! При обмеженому бюджеті не обов'язково звертатися для складання плану до дизайнера. У вільному доступі є десятки проектів для типових санвузлів. Вивчіть приклади, а найбільш відповідний варіант розташування обладнання візьміть за основу.
7 порад для облаштування зручної ванної кімнати
Планування суміщеного санвузла відрізняється від складання проекту роздільних ванни і туалету. Перший варіант ― комплексний, у другому випадку ремонт можна виконувати по черзі. У кожного типу планування є плюси та мінуси, і яке рішення більш практичне ― вирішувати власникам будинку або квартири.
Щоб спроектувати й укомплектувати практичне та функціональне санітарне приміщення, зверніть увагу на поради досвідчених майстрів і дизайнерів.
- Пральну машину рекомендується заховати за фасадом. Так інтер'єр буде акуратнішим, а на техніку не будуть потрапляти краплі води.
- Вибирайте розетки із захисною шторкою і встановлюйте їх далі від мокрої зони. Екран ― додаткова перешкода для вологи.
- Не варто економити на комунікаціях і гідроізоляції. Вихід з ладу труб і проводки загрожують не тільки фінансовими витратами, але й небезпечні для здоров'я.
- Продумайте не тільки центральне, але і локальне освітлення. Підсвічування в зоні умивальника ― обов'язкова умова в сучасній ванній. Використовуйте точкові світильники, бра, дзеркало з вбудованим світлодіодним підсвічуванням ― ринок пропонує безліч варіантів.
- Господарська зона повинна вміщати всі речі, якими користуються члени сім'ї. Відкриті полиці мають гарний вигляд у дизайн-проекті, але в реальному житті розташовані на видноті косметика, пляшки з шампунями, гелями, чистячі засоби створюють ефект захаращеності. Ідеальний варіант для зберігання ― пенали, тумби та шафи з полицями та висувними ящиками різних розмірів.
- Універсальне та безпрограшне рішення для обробки підлоги та стін ― кахлі або мозаїка в світлих тонах. Кольорові акценти допомагають візуально зонувати простір і зробити оформлення динамічнішим.
- В обмеженому функціональному просторі не потрібне надмірне прикрашання. Роль декору найчастіше виконують оригінальні аксесуари (тримачі, мильниці, полички). У лаконічному оформленні важливі комбінація відтінків, сусідство фактур, тому зверніть на цей момент особливу увагу при виборі оздоблювальних матеріалів.
- Комментарии